Zajęcia pole dance to rodzaj akrobatyki, który angażuje całe ciało podczas treningu i wykonywania figur. Wywodzi się pierwotnie z indyjskiego tańca mallakhamb. Aby nie zniechęcić się do zajęć i dobrze zacząć, warto zapisać się na profesjonalne zajęcia i zacząć swoją przygodę pod okiem instruktora.
Exotic Pole to innowacyjna forma ćwiczeń na rurze, która zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Pole dance jest często bardziej dynamiczny i akrobatyczny w porównaniu do exotic dance. Exotic dance natomiast jest bardziej subtelny i zmysłowy. Tancerze skupiają się na wyrażaniu emocji poprzez płynne ruchy ciała i gesty. Zajęcia Exotic przynoszą wiele korzyści zdrowotnych dla osób regularnie uczestniczących w treningach. Przede wszystkim wpływają na poprawę kondycji fizycznej oraz wydolności organizmu. Regularne ćwiczenia na rurze wzmacniają mięśnie, zwiększają gibkość i koordynację ruchową. Charakterystyczne jest to, że tancerki exotic ubierają niebotyczne szpilki na platformach nazywane potocznie „szklankami”.
Aerial Hoop jest jedną z najbardziej efektownych form akrobatyki powietrznej, która łączy siłę, grację i niezwykłą plastyczność w harmonijnym tańcu. Treningi polegają na wykonywaniu akrobacji na zawieszonym kole, nazywanym też lyrą lub z angielskiego aerial hoop. Przede wszystkim wzmocnieniu ulegają wszystkie partie mięśni, a w szczególności mięśnie rąk i brzucha. Dodatkowo ćwiczenia na kole często przeplatane są stretchingiem, dzięki czemu zwiększa się nasza mobilność i elastyczność.
To nie tylko sport, ale prawdziwa forma artystyczna, która wymaga siły, elastyczności oraz doskonałej kontroli nad ciałem. Aerial silks to potocznie taniec na szarfach lub aerial dance. Sport ten polega na wykonywaniu akrobacji powietrznych przy użyciu specjalnego materiału podwieszonego do sufitu. Akrobacje wykonuje się na wysokości, w odpowiednim tempie. Docelowo mają łączyć się i tworzyć układ choreograficzny.
Trening funkcjonalny to intensywny rodzaj ćwiczeń, który ma na celu wszechstronne wzmocnienie mięśni bez rozbudowywania masy mięśniowej. Trening funkcjonalny polega na wykonywaniu ćwiczeń, które angażują całe ciało, zamiast izolować pojedyncze mięśnie. Ćwiczenia te mają na celu poprawę wydajności organizmu w codziennych czynnościach oraz w sporcie. W tego typu ćwiczeniach istotne jest wykonywanie ruchów z zaangażowaniem wielu stawów oraz grup mięśniowych.
Pilates to trening, który harmonijnie wzmacnia mięśnie całego ciała, zwłaszcza brzucha, pleców i miednicy. Ze względu na angażowanie nie tylko ciała, ale oddechu i umysłu, regularne sesje przynoszą wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Główne korzyści płynące z treningu pilates: wzmacnia wszystkie grupy mięśniowe, uelastycznia tkanki, zmniejszając ryzyko ich uszkodzenia na skutek ćwiczeń bądź w trakcie codziennych czynności, jednocześnie nie powoduje nadmiernej rozbudowy włókien mięśniowych, gdyż nie stanowi poważnego impulsu do hipertrofii.
W pojęciu tańca użytkowego mieszczą się tańce, które nie są oceniane na turniejach. Współcześnie, wiele z podziałów tańca na grupy zaciera się. Taniec użytkowy jest potrzeby w różnych okolicznościach, by móc dobrze się bawić na imprezach, brylować w towarzystwie. Taniec w parach jest taką podstawą, bez której trudno się obejść. Jest łatwy do przyswojenia dla młodych osób, ale również i dla tych w starszym wieku. Ponadto, taniec użytkowy wyzwala energię, emocje, pomaga nauczyć się poczucia rytmu, kształtuje modeluje sylwetkę itd.
Taniec towarzyski to taniec wykonywany w parze, w której to mężczyzna prowadzi kobietę. Jego początki sięgają ery tańców dworskich, czyli tańców salonowych oraz tańców i zabaw ludowych. To nie tylko świetna forma aktywności fizycznej, ale także sposób na poprawę koordynacji, gracji i pewności siebie. Dla wielu osób jest to również doskonała okazja do spędzenia czasu z partnerem lub poznania nowych ludzi. Taniec towarzyski nie tylko poprawia kondycję fizyczną, ale także rozwija umiejętności społeczne, wzmacniając pewność siebie i budując więzi interpersonalne.
Salsation to trening składający się z elementów ćwiczeń funkcjonalnych oraz podstaw kilku stylów tanecznych. Podczas zajęć uczestniczki mają okazję nauczyć się najważniejszych kroków salsy, samby czy flamenco. Tego typu zajęć nie można porównywać z popularną zumbą. Oba treningi mają wiele podobnych elementów, łączą muzykę z zajęciami fitness, jednak trzeba podkreślić bardzo ważną różnicę. Zumba wymaga dużej sprawności fizycznej, podczas gdy trening salsation zbliżony jest do zajęć artystycznych. Układy i figury nie są skomplikowane i pozostawiają dość dużą swobodę wykonania i interpretacji muzyki. Celem salsation, jak tłumaczy sam jego twórca Alexandro Angulo, jest zwiększenie świadomości ciała uczestników zajęć oraz rozwój ich muzykalności. Poprzez zmysłowe ruchy typowe dla latynoamerykańskich rytmów, tancerze uczą się, jak za pomocą ciała wyrażać emocje i interpretować muzykę.
Stretching to inaczej rozciąganie mięśni. Zwiększa elastyczność mięśni, zwiększa ruchomość stawów, a tym samym poprawia koordynację całego ciała, zmniejsza ryzyko urazów oraz poprawia krążenie, dotlenienie tkanek. To zajęcia oddechowe, rozluźniające i rozciągające przy relaksującej muzyce.